If You really want to do something, you'll find a way;
If You don't, You'll find an excuse.
- Jim Rohn

Z przeżyć pracoholików

Julia

Z lęku przed popełnieniem błędu, Julia przeciągała czas przygotowań w nieskończoność. Była stale w trybie pracy. ,,Gdy koleżanka zaprosiła mnie na weekend na przejażdżkę rowerową, odmawiałam”. Miała w głowie tylko pracę – takie informacje słyszała od innych. Pewnego dnia nikt nie zadzwonił. ,,Osiągnęłam stan, w którym zauważyłam, pilnie potrzebuje pomocy…” Julia przyłączyła się do Grupy Anonimowych Pracoholików i podjęła psychoterapię. Przyznanie się do bycia uzależnionym, do nieumięjętności radzenia sobie samodzielnie w tej chwili z życiem, Julia doświadczała nie jako osobistą porażkę. Przeciwnie: ,,Uczucie uwolnienia ogarniało mnie, poczucie, że nie zawsze podlegam presji czasu…”

Hubert

Dyrektor zarządzający, ostatecznie poległ na własnym sukcesie. Pracował 16 godzin dziennie, latami nie  odbywał urlopu. Żyje w małżeństwie bezdzietnym, zamieszkały z matką. Pragnieniem jego było być stale podziwianym. Jednocześnie dewaluował osiągnięcia innych osób. Krytykę odczuwał jako obrazę, obelgę. Jego egocentryczny styl pracy przyczynił się do doprowadzenia przedsiębiorstwa na krawędzie ruiny.

Monika

Od wczesnego dzieciństwa wzrastała w normalność dnia codziennego, ukierunkowanego na pracę. „Bez pracy nie ma kołaczy…” słyszała od dorosłych. Lub „Praca czyni życie słodkim”. Punktualność, porządek i niezawodność – to były normy pracy i wartości, które odzwierciedlały nadzieje i tęsknoty. Matka Moniki była lekarką, dbała o dom i wychowywała dzieci. Kobieta „siłaczka”. Czas musiał być zawsze czymś sensownym wypełniony, nie można było marnować czasu – opowiada Monika. Jej rodzice rozwiedli się, jak miała 6 lat. Nie chciała sprawiać matce dodatkowych kłopotów, robiła więc to, czego matka oczekiwała. Ale to, za czym tęskni każde dziecko – emocjonalne ciepło, było jej odmówione. Dziś Monika wie, że źródła uzależnienia tkwią we wczesnych latach dzieciństwa. Potem, w czasach studiowania próbowała zmienić swoje zachowanie, jednak dobre zamiary nie prowadziły do celu. Aby opanować uzależnienie, trzeba poznać i zrozumieć przyczyny.

Share:
  • Śledzik
  • Twitter
  • Blogger.com
  • Blip
  • Facebook